Eolith
29-135-54
From: England | Surrey | Tooting | Wilson's Field
Curatorial Section: European
| Object Number | 29-135-54 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eolithic |
| Provenience | England | Surrey | Tooting | Wilson's Field |
| Locus | found on newly made road |
| Period | Eolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Shape of heart-shaped hand axe. Orange shiny patination. Traces of flaking at a later date. Fractured in part by action of frost. Worn. |
| Height | 5.8 cm |
| Length | 10.8 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. S. Warrington, 1913 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


