Box
29-175-324
From: Canada | British Columbia | Vancouver Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-175-324 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kwakiutl |
| Provenience | Canada | British Columbia | Vancouver Island |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Rectangular. Sides made of kerfed and bent piece of wood, nailed at fourth corner (in back); bottom nailed on. Corners cut partly through on outside Horizontal parallel grooves cover surface of front, and half of sides, except for borders. (Top one narrow, bottom one broad. Reverse usual.) A depressed strip either sides of nailed corner. |
| Height | 51 cm |
| Length | 58.5 cm |
| Width | 44.5 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1917 |
| Other Number | 7/1548 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




