Eolith
29-135-13
From: England | Surrey | Tooting | Wilson's Field
Curatorial Section: European
| Object Number | 29-135-13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eolithic |
| Provenience | England | Surrey | Tooting | Wilson's Field |
| Period | Eolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Irregular shape. Orange shiny patination. Worn. |
| Height | 5 cm |
| Length | 12.4 cm |
| Width | 9.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. S. Warrington, 1913 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


