| Object Number | EU2667 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | Europe (uncertain) |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Original: Flint axe - Partially polished. Head formed by thin edge. Buff colored. Neolithic type. |
| Height | 1.8 cm |
| Length | 19 cm |
| Width | 3.8 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


