| Object Number | EU2658A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Frisian |
| Provenience | Holland |
| Period | Migration Period |
| Date Made | 300-500 CE |
| Section | European |
| Materials | Ceramic |
| Description | Bowl fragment - Coarse heavy ware with black core. Purplish-red interior surface and drab exterior. Flat base and flaring sides. No. 21 in photo. |
| Length | 11.8 cm |
| Width | 9.1 cm |
| Credit Line | Exchange with the Rijksmuseum van Oudheden, Leiden, 1913 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


