| Object Number | EU2657A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Frisian |
| Provenience | Holland |
| Period | Migration Period |
| Date Made | 300-500 CE |
| Section | European |
| Materials | Ceramic |
| Description | Sherd - Crude, thick, black ware, showing finger impressions on exterior. Large flat base, flaring sides. No. 27 in photo. |
| Length | 11 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Exchange with the Rijksmuseum van Oudheden, Leiden, 1913 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


