| Object Number | EU2656A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Frisian |
| Provenience | Holland |
| Period | Migration Period |
| Date Made | 300-500 CE |
| Section | European |
| Materials | Ceramic |
| Description | Bowl fragment - Poor dark grey ware. Large flat base, slightly rounded sides. No. 25 in photo; #159 |
| Length | 8.3 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Exchange with the Rijksmuseum van Oudheden, Leiden, 1913 |
| Other Number | Leiden 159 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


