| Object Number | EU2654A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | German |
| Provenience | Holland |
| Period | Migration Period |
| Date Made | 300-500 CE |
| Section | European |
| Materials | Ceramic |
| Description | Bowl - Poorly baked drab ware. Small irregular base. High convex sides. G.D. |
| Height | 5.8 cm |
| Outside Diameter | 8.6 cm |
| Credit Line | Exchange with the Rijksmuseum van Oudheden, Leiden, 1913 |
| Other Number | Leiden GtD? - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

