| Object Number | EU2644A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Holland |
| Section | European |
| Materials | Terracotta |
| Description | spindle whorl - Pottery. Disc-shaped. F.T.189. See No. 37 in photo. |
| Height | 2 cm |
| Outside Diameter | 3.8 cm |
| Credit Line | Exchange with the Rijksmuseum van Oudheden, Leiden, 1913 |
| Other Number | Leiden FT189 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


