| Object Number | EU2641A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bronze Age | Medieval |
| Provenience | Holland |
| Period | Bronze Age | European Medieval Period |
| Section | European |
| Materials | Bone |
| Description | Bone skate F.T.259. See No. 29 in photo. |
| Length | 27.5 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | Exchange with the Rijksmuseum van Oudheden, Leiden, 1913 |
| Other Number | Leiden FT259 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


