| Object Number | EU2640A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bronze Age | Medieval |
| Provenience | Holland |
| Period | Bronze Age | European Medieval Period |
| Section | European |
| Materials | Bone |
| Description | Bone skate - One hole bored at each end for attachment. See No. 28 in photo. |
| Length | 24 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Credit Line | Exchange with the Rijksmuseum van Oudheden, Leiden, 1913 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


