| Object Number | EU2637A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | Holland |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint double- ended point - Narrow, elongated. Steep retouch along edges. Greyish patination. O.T.6. See No. 9 in photo. |
| Length | 9.3 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Credit Line | Exchange with the Rijksmuseum van Oudheden, Leiden, 1913 |
| Other Number | Leiden OT6 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


