| Object Number | EU2636A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | Holland |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint point - Fractured at opposite end. Blade retouched all along one side and part of adjoining side to form point. Orange-brown patination. Slightly burnt. |
| Length | 7.6 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Credit Line | Exchange with the Rijksmuseum van Oudheden, Leiden, 1913 |
| Other Number | Leiden EG2 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


