Point
Arrowhead (uncertain)
Spearhead (uncertain)
EU2635A
From: Holland
Curatorial Section: European
| Object Number | EU2635A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | Holland |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint point - Arrow or spear point? Elongated oval. Retouched on both faces. Greyish-brown. PA-3. See No. 8 in photo. |
| Length | 6 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Credit Line | Exchange with the Rijksmuseum van Oudheden, Leiden, 1913 |
| Other Number | Leiden PA-3 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


