Point
Arrowhead (uncertain)
EU2634A
From: Holland
Curatorial Section: European
| Object Number | EU2634A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | Holland |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint point - Arrowhead? Retouch on alternate faces. Bulb on side. Brownish grey translucent flint. |
| Length | 3.4 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Credit Line | Exchange with the Rijksmuseum van Oudheden, Leiden, 1913 |
| Other Number | Leiden HLp 12 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


