Figurine
Bust
Cast
EU2569
From: France | Ariege | Mas d'Azil
Curatorial Section: European
| Object Number | EU2569 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Magdalenian IV |
| Provenience | France | Ariege | Mas d'Azil |
| Period | Magdalenian IV |
| Date Made | 1922 CE |
| Section | European |
| Materials | Horse Tooth | Plaster |
| Iconography | Woman |
| Description | Original Card: Cast - (Fe)male (?) figure: upper part only. Carved from tooth. The incisor of a horse's tooth aculptured into a human bust. Mussee de St. germain. Mas d'Azil. Magdalenian. Revised Card: Carved horse's tooth (cast) - Reproduction of female figure, upper part only. Carved from horse's tooth. The incisor of a horse's tooth sculptured into a human bust. (Musee de St. Germain.) France, Ariege, Mas d'Azil. Magdalenian IV |
| Length | 5.1 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Gift of Reproductions made by the Musee de St. Germain, France, 1923 |
| Other Number | MAN 47038 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



