Flake
37-32-20
From: France | Dordogne | La Micoque
Curatorial Section: European
| Object Number | 37-32-20 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tayacian |
| Provenience | France | Dordogne | La Micoque |
| Locus | found on surface |
| Period | Tayacian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Irregular in shape; thick. Cortex remaining on upper face. REtouched at end and probably used as scraper. Parallel notches on sides give tool a nosed appearance. White patination. Red earth still appearing. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 5.8 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Credit Line | Gift of the American School of Prehistoric Research, though Virginia Beggs, 1937 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


