Basket
31-48-297
From: Brazil | Matto Grosso | Upper Xingu River
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-48-297 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Yawalapiti |
| Provenience | Brazil | Matto Grosso | Upper Xingu River |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Wood | Cotton |
| Description | Rectangular. Splint reinforced with cotton. Bottom reinforced with framework of wood. Decorated band near top of black splint designs. |
| Height | 18 cm |
| Length | 54 cm |
| Width | 44 cm |
| Credit Line | Matto-Grosso Expedition, Vincenzo Petrullo, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.