Hand Axe
51-45-4
From: England | Kent | Swanscombe | Barnfield Pit | Milton Street Pit
Curatorial Section: European
| Object Number | 51-45-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Acheulian |
| Provenience | England | Kent | Swanscombe | Barnfield Pit | Milton Street Pit |
| Locus | Middle Gravels, 100 foot terrace (Thames) |
| Period | Middle Acheulian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Grey flint. |
| Height | 3.4 cm |
| Length | 11.1 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Exchange with the British Museum, 1951 |
| Other Number | ( 4 ) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


