Celt
38-3-64
From: Serbia | Lipovac | Morava Valley
Curatorial Section: European
| Object Number | 38-3-64 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bohemian Neolithic II | Danubian Culture |
| Provenience | Serbia | Lipovac | Morava Valley |
| Period | Bohemian Neolithic II | Danubian II |
| Date Made | 4900-4400 BCE |
| Section | European |
| Materials | Slate |
| Description | Shoe-last celt. Altered slate. End missing. |
| Height | 1.4 cm |
| Length | 4.7 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | University Museum / Harvard Peabody Museum Expedition to Central Europe (Bohemia); Vladimir J. Fewkes director, 1938 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


