| Object Number | EU2429 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | France | Yonne |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Original Card: Flint. Revised Card: Flint pick - Crude. Shows much battering. Iron stains. |
| Height | 5.2 cm |
| Length | 12.4 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Credit Line | Museum Purchase 1912 |
| Other Number | unknown - Field Number | 4297 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


