Core
EU2428
From: France | Indre-et-Loire | Treuilly | Pressigny
Curatorial Section: European
| Object Number | EU2428 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | France | Indre-et-Loire | Treuilly | Pressigny |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Original: Flint nucleus - Discoid / Levallois core. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 11.6 cm |
| Width | 11.3 cm |
| Credit Line | Museum Purchase 1912 |
| Other Number | 34-? - Field Number | 4295 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



