Cleaver (uncertain)
EU2425A
From: France | Indre-et-Loire | Langeais
Curatorial Section: European
| Object Number | EU2425A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | France | Indre-et-Loire | Langeais |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint | Quartzite (uncertain) |
| Description | Flint implement - Roughly rectangular. In form of elongated cleaver. Quartzite? Small black spots and iron stains. |
| Length | 19 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Museum Purchase 1912 |
| Other Number | unknown - Field Number | 4291 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


