| Object Number | EU2423 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | England |
| Period | 19th Century | Modern |
| Date Made | ca. 1850 CE |
| Section | European |
| Materials | Stone |
| Description | Stone implement - Hatchet. Made by Flint Jack. |
| Height | 5.4 cm |
| Length | 13.8 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Credit Line | Museum Purchase 1912 |
| Other Number | unknown - Field Number | 4289 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



