| Object Number | EU2410 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4000-2000 BCE |
| Section | European |
| Materials | Wood |
| Description | Original: Fragment of wood. Possibly a whisk per Bettina Arnold. |
| Height | 3.1 cm |
| Length | 15.6 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Credit Line | Museum Purchase 1912 |
| Other Number | unknown - Field Number | 4183 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


