Bottle
31025
From: Peru | Sun Temple | Pachacamac
Curatorial Section: American
| Object Number | 31025 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inca |
| Provenience | Peru | Sun Temple | Pachacamac |
| Culture Area | Andean |
| Locus | First terrace, southern front |
| Date Made | 1350-1500 |
| Section | American |
| Materials | Ceramic | Clay |
| Description | Black, See 31021 Narrow-necked jar/bottle (aríbalo, aryballos) with an ovate body, hyperboloid neck, flared rim with lugs, 2 strap handles on the body, and a conical (aribaloid) base. The vessel has a small square protrusion on the shoulder and a raised hunchback protrusion in the body opposite that. There appears to be a burnished finish on the exterior. The vessel was likely fired in a reducing atmosphere as the ceramic paste is gray and buff in color. The catalogue number is written on the interior of neck. Black ink on the interior of neck reads: "2319." |
| Height | 22 cm |
| Width | 19 cm |
| Thickness | 0.63 cm |
| Outside Diameter | 15.9 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 2319 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




