Arrowhead
EU2330A
From: England | Forest Heath District | North Stow
Curatorial Section: European
| Object Number | EU2330A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | England | Forest Heath District | North Stow |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint implement - Arrowhead, broken, but show concave base with asymmetrical barbing. One of two implements cf. EU2331 |
| Length | 3.3 cm |
| Width | 2.4 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Lillian V. M. Rivers, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


