Nucleus (Lithic)
Scraper (uncertain)
EU2104
From: England | Sussex | Cissbury
Curatorial Section: European
| Object Number | EU2104 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | England | Sussex | Cissbury |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Original: Flint implement - Nucleus, perhaps used as scraper. |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Outside Diameter | 7.5 cm |
| Credit Line | Museum Purchase 1912 |
| Other Number | unknown - Field Number | 4322 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


