Scraper
Grattoir
EU2095A
From: England | West Suffolk | Icklingham
Curatorial Section: European
| Object Number | EU2095A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | England | West Suffolk | Icklingham |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint implement - Small, more or less discoid grattoirs. One of two implements. |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Museum Purchase 1912 |
| Other Number | 35 - Field Number | 4326 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


