| Object Number | EU2065A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mousterian |
| Provenience | France | St. Brieux |
| Period | Mousterian |
| Section | European |
| Materials | Quartzite |
| Description | Original Card: Stone implement (2) - Scrapers of quartzite Revised Card: Quartzite hand axe - Cf. Bois de Rocher. Light grey. Cordiform. Iron stains. |
| Length | 6.8 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Credit Line | Museum Purchase 1912 |
| Other Number | unknown - Field Number | 4317 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


