| Object Number | EU2052A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Paleolithic |
| Provenience | France | Dordogne |
| Period | Upper Paleolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Origjnal Card: Flint implements (2) - Utilized flakes. Revised Card: Flint flake - Buff colored shiny patination. Cortex remaining on one side. |
| Length | 4.6 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Credit Line | Museum Purchase 1912 |
| Other Number | unknown - Field Number | 4307 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


