Bladelet
EU2051A
From: France | Tarn-et-Garonne | Bruniquel
Curatorial Section: European
| Object Number | EU2051A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Magdalenian |
| Provenience | France | Tarn-et-Garonne | Bruniquel |
| Period | Magdalenian |
| Date Made | 15000-10000 BCE |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint bladelet - Curved point. Light-colored patination with bluish tinge. |
| Length | 4 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Credit Line | Museum Purchase 1912 |
| Other Number | unknown - Field Number | 4305 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


