Nucleus (Lithic)
EU2016B
From: France | Indre-et-Loire | Grand Pressigny
Curatorial Section: European
| Object Number | EU2016B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | France | Indre-et-Loire | Grand Pressigny |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint nucleus - "Livres de bourre." Natural hole. |
| Height | 9.7 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Museum Purchase 1912 |
| Other Number | unknown - Field Number | 4298 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


