End Scraper
EU2011A
From: France | Dordogne | Laugerie Haute
Curatorial Section: European
| Object Number | EU2011A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Paleolithic |
| Provenience | France | Dordogne | Laugerie Haute |
| Period | Upper Paleolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint end scraper - On end of curved blade. Quadrangular in section. Cortex remaining on upper face at extremity and along part of side. Grey flint. |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
| Other Number | ( 1 ) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


