Nucleus (Lithic)
EU1983A
From: France | Dordogne | Laugerie Haute
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1983A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Paleolithic |
| Provenience | France | Dordogne | Laugerie Haute |
| Period | Upper Paleolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Original Card: Stone implement (4) - Nuclei Revised Card: Flint nucleus - Grey flint. |
| Length | 7.2 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


