Flake
EU1980A
From: France | Dordogne | Laugerie Haute
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1980A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Paleolithic |
| Provenience | France | Dordogne | Laugerie Haute |
| Period | Upper Paleolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Roughly quadrangular. Rounded extremity shows utilization. Tan flint. |
| Length | 7.3 cm |
| Width | 5.1 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


