Laurel Leaf Point
EU1969A
From: France | Dordogne | Laugerie Haute (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1969A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Solutrean |
| Provenience | France | Dordogne | Laugerie Haute (uncertain) |
| Period | Solutrean |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Original Card: Flint implement - Fragments of "laurel-leaf" points perhaps used as simple burins. Revised Card: Flint laurel leaf point - Fragment |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 5.2 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
| Other Number | 2003 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


