End Scraper
EU1944A
From: France | Dordogne | Laugerie Haute (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1944A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Paleolithic |
| Provenience | France | Dordogne | Laugerie Haute (uncertain) |
| Period | Upper Paleolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint end scraper - Fractured at opposite end. Narrow, rectilinear scraping edge with adjoining notch at corner. Light-colored flint with slight bluish white speckled patination. |
| Length | 5.2 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


