End Scraper
Grattoir
EU1943A
From: France | Dordogne | Laugerie Haute (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1943A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Paleolithic |
| Provenience | France | Dordogne | Laugerie Haute (uncertain) |
| Period | Upper Paleolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Original card: Flint implement - simple grattoir. End remote from functional edge modified for hafting (?) Revised card: Flint end scraper - Grey flint. |
| Length | 5.8 cm |
| Width | 2.4 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


