End Scraper
EU1942A
From: France | Dordogne | Laugerie Haute (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1942A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Solutrean |
| Provenience | France | Dordogne | Laugerie Haute (uncertain) |
| Period | Solutrean |
| Date Made | 20000-15000 BCE |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Original Card: Flint implements (7) - Simple grattoirs, flaring towards functional edge. Revised Card: Flint end scraper - Steep scraping edge. Fractured at opposite end. Light-colored flint with light bluish patination. |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
| Other Number | 2004 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


