Pick (uncertain)
EU1939A
From: France | Saint-Acheul (uncertain) | Renancourt (uncertain) | Montieres (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1939A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Campignian |
| Provenience | France | Saint-Acheul (uncertain) | Renancourt (uncertain) | Montieres (uncertain) |
| Period | Campignian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint tool - Original locality given as "St. Acheul, Renancourt" but "Mont" written on specimen. Pick? Thick triangular point. Triangular in section. Retouched all along one side. Grey unpatinated flint. From brick earth. |
| Height | 2.2 cm |
| Length | 5.7 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | 67 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


