| Object Number | EU1917A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Aurignacian |
| Provenience | France |
| Period | Aurignacian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint blade - Pointed. White patination on lower face, light blue "basket" on upper face. See note on EU 1901a. |
| Length | 9.3 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | AUR 20 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


