| Object Number | EU1908A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Aurignacian |
| Provenience | France |
| Period | Aurignacian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint blade - Pointed. Blade struck from edge of nucleus. Triangular in section; fractured at bulb end. Partly patinated a light blue. See note on EU 1901a. |
| Length | 11.3 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | AUR 110 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


