| Object Number | EU1902A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Aurignacian |
| Provenience | France |
| Period | Aurignacian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint blade - Light blue patination. One of 17 specimens originally listed under EU 1902. See note on EU 1901a card. |
| Length | 8.6 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | AUR - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


