Water Jar
Jug
22311A
From: Cuba | Baracoa | West Indies
Curatorial Section: American
| Object Number | 22311A |
| Current Location | On Loan |
| Culture | Spanish | Cuban |
| Provenience | Cuba | Baracoa | West Indies |
| Culture Area | Caribbean |
| Manufacture Location | Spain |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Possons / Perron (?). Made in Spain. Cream ware. Ring Base; rounded sides expanding to wide shoulder; mouth on one side of shoulder; pierced lug on other; neck terminates in vertical loop. |
| Height | 28 cm |
| Outside Diameter | 18 cm |
| Credit Line | West Indies Expedition; R. Stewart Culin; subscription of Robert C. H. Brock, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.