| Object Number | 10979A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | Great Plains (Plain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite | Wood |
| Description | Catlinite pipe bowl. |
| Height | 11 cm |
| Length | 20 cm |
| Credit Line | Purchased from Edward Drinker Cope, 1893 |
| Other Number | 460 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


