Pipe Bowl
37675A
From: United States of America | North Dakota | Devil's Lake Reservation
Curatorial Section: American
| Native Name | Can-Du-Hu-Pa |
| Object Number | 37675A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sisseton |
| Provenience | United States of America | North Dakota | Devil's Lake Reservation |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite | Wood |
| Description | Elbow type, undecorated. Short, forward projection and flat bottom. |
| Height | 6.3 cm |
| Length | 9.2 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Credit Line | John Wanamaker Expedition, 1900; R. Stewart Culin, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




