Pipe Bowl
97-84-969A
From: Great Plains (Plain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-969A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | Great Plains (Plain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Broken. |
| Height | 4.8 cm |
| Depth | 2.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-969A - Old Museum Number | 11534 - ANSP Number | 1123 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


