Tomahawk Pipe
Pipe Bowl
97-84-1383A
From: United States of America | South Dakota | Sioux River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-1383A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | United States of America | South Dakota | Sioux River |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite | Wood |
| Description | Catlinite bowl developed in eagle (?) form, the blade representing its tail; etched floral designs. Catlinite stem with squared bands with etched design. Trade piece. |
| Length | 29.5 cm |
| Width | 20 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-1383A - Old Museum Number | 18588 - ANSP Number | I 1457 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


