Tomahawk Pipe
Pipe Bowl
97-84-1390A
From: United States of America | South Dakota | Missouri River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-1390A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | United States of America | South Dakota | Missouri River |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite | Wood |
| Description | Catlinite bowl; cylindrical with curved blade, etched with flower in disc. Catlinite stem with squared bands. Trade piece. |
| Length | 17.6 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-1390A - Old Museum Number | 18595 - ANSP Number | I 658 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


